Návštěva partnerské školy v Německu

Spolupráce s naší partnerskou školou v německém Kodersdorfu trvá již přes dvacet let. Za tuto dobu jsme navázali mnohá osobní přátelství a naši žáci mají možnost poznat během výměnných pobytů přírodní krásy, historii, kulturu, zajímavá místa i život rodin za hranicemi. Navíc děti mají jedinečnou příležitost použít cizí jazyk, který se ve škole učí, němčinu či angličtinu.

Tři dny na konci dubna strávila skupina dětí ze ZŠ Ještědská ve škole v Kodersdorfu nedaleko Görlitz. Pro děti byl připraven bohatý program. Po příjezdu a uvítání ve škole jsme vyráběli spolu s německými dětmi hezkou jarní výzdobu, kterou jsme si jako vzpomínku na náš pobyt přivezli domů do Liberce. Odpoledne děti sportovali, účastnili se sportovních soutěží a učili se tancovat zumbu. A poté přišlo překvapení, které nám téměř vyrazilo dech –zábavní park Kulturinsel Einsiedel. V úžasných chatkách v korunách stromů chtěl strávit pár dní snad každý z  přítomných. A navíc jsme se podívali tam, kam se jen tak každý návštěvník nedostane – do výrobny dřevěných hracích prvků. Tyto dřevěné prvky jsou rozmístěny v celém parku i v mnoha zemích Evropy. Vždy jde o originál, který je vyráběn z místního tvrdého dřeva a před sestavením musí být vytvořen model. Asi tisícovka těchto modelů nás nenechala na pochybách o naprosté profesionalitě jejich tvůrců. A nakonec přišlo další překvapení – dechberoucí restaurace s mnoha oddělenými salonky – opět v korunách stromů. Jako by každý další prostor vedle této stavby vypadal nezáživný a nudný.  Do rodin jsme se rozešli až večer po zážitcích z parku.

Druhý den ráno jsme se sešli před školou plni dojmů z předchozího večera v rodinách. Každý měl jiné zážitky a tak bylo hodně dojmů ke sdělování. Společně s německými dětmi jsme naštívili Lužický park balvanů v Nochten.  Jedná se vlastně o místo, kde se donedávna těžilo hnědé uhlí. V současné době je to už deset let, kdy byl založen park, kde jsou umístěny balvany, které se do Evropy dostaly s ledovci. Největší z nich váží 40 tun. Plocha mezi balvany je osázena přibližně 160 druhy různobarevných vřesů, rododendrony a klečí.

Po návštěvě parku jsme dojeli autobusem do lužického města Hoyeswerda.

foto z akce…

Komentáře a odkazy nejsou povoleny.

Komentáře nejsou povoleny.

Skip to content