5. setkání Kodersdorf – duben 2017

Třídenní návštěva Saska

Ve dnech 26. – 28. dubna 2017 se uskutečnilo v pořadí již páté setkání žáků 7. tříd ze ZŠ Ještědská s jejich kamarády z německé partnerské školy v Kodersdorfu nedaleko Görlitz.  Žáci se poznali v 6. ročníku a společně se setkali již čtyřikrát. Vždy se jednalo o celodenní setkání, uskutečněné střídavě v Liberci nebo v Německu. Na konci dubna se uskutečnilo první třídenní setkání. Program setkání byl finančně podpořen Euroregionem Nisa.

Tři dny v Německu byly naplněny zajímavým programem. Děti si zahrály komunikační hry, během workshopů natočily krátký šot o Kodersdorfu, upekly s mistrem pekařem v kamenné peci pravou italskou pizzu, naučily se pravidla pro graffiti, vyrobily nádherné domky z keramiky a samy vytvořily zajímavé trojjazyčné jazykové hry – anglicky, německy a česky.

Druhý den byl pro všechny zúčastněné opravdu dnem plným zážitků a poznání. Čekal nás celodenní výlet do Drážďan. Nejprve jsme si poslechli poutavé vypravování o historii Drážďan očima učitele dějepisu. Bylo nám smutno při líčení osudu města během bombardování za 2. světové války. Pocity z vypravování byly umocněny ještě návštěvou Panometru, kde probíhá výstava právě na téma zničení Drážďan během války. Jsme šťastní, že jsme nic podobného neprožili. Ale současné město je krásné. Formou poznávací hry jsme prošli celé historické centrum.

Poslední třetí den jsme na památku dostali fotografii společnou celé skupiny i fotku jenom se svým projektovým partnerem.  Vytvořili jsme si originální knížečku s fotografiemi, vyměnili si kontakty a naučili se anglicky popsat naše aktivity během setkání. A potom jsme se vydali do Görlitz. Navštívili jsme výstavu věnovanou lidské sexualitě, nakoupili pár dárečků, vyzkoušeli šeptací oblouk, společně poobědvali, zahráli si bowling a už nás čekala cesta na nádraží.

Tři dny nám utekly rychle jako voda. Ale to už tak bývá, když je program zajímavý a plný nových zážitků. Bonusem pro všechny účastníky byla komunikace v angličtině, poznání německé rodiny i ochutnávka regionální kuchyně.

Další projektové setkání se uskuteční v září 2017 v Liberci. A všichni se budeme snažit, aby se setkání vydařilo stejně jako to v Sasku.